Sickphoto | Wynajem fotobudki porady cz.3 - Tło winylowe, greenscreen a może bez tła?
Trzecia część poradnika jak dobrze wynająć fotobudkę. Fotobudka Katowice (Śląsk), Fotobudka Kraków, Fotobudka Gliwice, Fotobudka Wadowice
fotobudka, fotobudka kraków, fotobudka katowice, fotobudka śląsk, fotobudka małopolska, fotobudka Gliwice, fotobudka Sosnowiec, fotobudka Tychy, fotobudka Częstochowa, fotobudka Bielsko-Biała, fotobudka Wisła, fotobudka Szczyrk, fotobudka Zywiec, fotobudka Andrychów, fotobudka Wadowice, fotobudka Wieliczka, fotobudka Tarnów, fotobudka Zakopane, fotobudka Nowy Targ, fotobudka Nowy Sącz, fotobudka Limanowa, fotobudka Kielce
22521
post-template-default,single,single-post,postid-22521,single-format-standard,vcwb,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-1.8,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.5,vc_responsive
wynajem fotobudki

Wynajem fotobudki porady cz.3 – Tło winylowe, greenscreen a może bez tła?

Kiedy kilka lat temu zaczynaliśmy wynajmować pierwszą fotobudkę, musieliśmy tłumaczyć naszym klientom czym jest legendarne już tło typu greenscreen. Wraz z rozwojem branży klienci wiedzą już czego mogą się spodziewać po tłach do fotobudki. Obecnie najczęściej spotykane są tła winylowe oraz greenscreen, jednak czasami możemy również spotkać fotobudki bez żadnego tła. Które z teł stosowanych do fotobudki jest najlepsze? Jakie są ich wady a jakie zalety? To wszystko przedstawimy w poniższym wpisie.

Zacznijmy jednak od aspektów technicznych. Tło od fotobudki ma najczęściej od 150 do 200 cm szerokości i ok. 150 cm wysokości. Razem ze statywami daję to nie większą szerokość niż 2,2m. Dlaczego o tym mówię? Jest to ważny, a często pomijany aspekt przy wyborze miejsca na stanowisko z fotobudką, ponieważ przestrzeni wokół fotobudki powinno być na tyle, aby goście fotografowali się swobodnie. Więcej na ten temat możecie przeczytać w osobnym wpisie.

Tła winylowe

Statycznie najpopularniejsze są tła winylowe. Są to tła wykonane z matowego winylu, posiadające kolorowy wzór, najczęściej dobrze dobrany do robienia na nim zdjęć. Dobre firmy powinny posiadać przynajmniej 10 teł do wyboru, aby móc dopasować odpowiedni dla siebie wzór. Na weselach dobrze sprawdzają się szare i kolorowe kropki, oraz białe cegły. Na eventach natomiast często zdarza nam się dopasowywać tło do kolorów przewodnich imprezy czy logotypu organizatora.

Przy wyborze tła poza tym czy wzór nam się podoba, warto zastanowić się czy dane tło będzie pasowało do wystroju sali. Nawet jeżeli czerwony jest naszym ulubionym kolorem, na weselu do wystroju sali lepiej mogą pasować np. delikatne kropki czy różowe serca.

Ostatnią ważną kwestią jest dopasowanie koloru do stron w pamiątkowej księdze gości. Jeżeli księga posiada jasne (białe lub ecru) kartki, lepiej wybrać tło o ciemniejszym odcieniu. Jeżeli księga posiada czarne kartki (które są ostatnio najmodniejsze), warto zastanowić się nad nieco jaśniejszym odcieniem tła.

Jeżeli żaden wzór nie przypadnie nam do gustu, dobre firmy oferują również możliwość wykonania tła na zamówienie. O ile w przypadku wesel przeważnie wzory są uniwersalne, to w podczas imprezy firmowej czy eventu może to być świetna okazja do obrandowania tła logotypami organizatorów lub sponsorów na wzór Hollywoodzkiej ścianki. Istnieje również możliwość wykonania tła samemu, jednak warto spytać się wynajmującej firmy o sugerowane wytyczne. Najważniejszą kwestią jest druk na matowym winylu, a nie błyszczącym takim jak banery reklamowe. W przypadku druku na błyszczącym materiale, na zdjęciach będzie widoczne odbicie lampy błyskowej, a tło w tych miejscach nie będzie oświetlone.

Zalety:
+ Zdjęcia są bardziej naturalne niż na greenscreen
+ Tło podczas imprezy wygląda bardziej estetycznie

Wady:
– Mniejsza ilość wzorów niż w przypadku greenscreen
– Zazwyczaj tylko jedno tło na imprezę

Greenscreen

Mniej popularne, jednak również posiadające swoje grono zwolenników jest tło typu greenscreen. Co to tak na prawdę jest? Nie mniej nie więcej, jest to tło o jednolitym zielonym kolorze, na który cyfrowo jest nakładana dowolna grafika. Jest to jednocześnie największą zaletą jak i wadą greenscreena. Zdjęcia mogą być bardzo urozmaicone, firmy wynajmujące mogą wykazać się wielką kreatywnością przy wyborze grafik. Na żywo jednak wygląda on mało estetycznie.

Najczęściej spotykane są lokacje z różnych części świata, takie jak Paryż, Londyn, Nowy Jork, egzotyczne plaże, góry, wielkie kaniony czy inne ciekawe lokacje. Świetnie sprawdza się to podczas imprez o tematyce nawiązującej do podróży czy danej lokacji.
Drugim popularnym typem grafik do greenscreena są jednolite wzory stylizujące tła winylowe. Naszym zdaniem jest to kiepski wybór, ponieważ zdjęcia zawsze wyjdą bardziej naturalne na tle winylowym.
Grafikę na greenscreen można zaprojektować też stylizując ściankę reklamową i umieszczając logotypy firm czy sponsorów. Jest to darmowe rozwiązanie w porównaniu do tła winylowego na zamówienie.

Ciekawostką jaką możemy zaobserwować podczas zdjęć na greenscreen jest fakt, że wszystkie zielone ubrania czy gadżety są odczytywane jako tło i stają się na zdjęciach niewidoczne.

Zalety:
+ Możliwość wyboru wielu grafik na raz
+ Kreatywność przy wyborze tła
+ Tańsze rozwiązanie niż tło winylowe

Wady:
– Gorsza jakość zdjęć
– Mało estetyczny zielony wygląd
– Zielone ubrania i gadżety są przeźroczyste na greenscreen 🙂

Bez tła

Stosunkowo rzadko możemy się spotkać z ustawieniem fotobudki bez żadnego tła. W jednym wypadku jest to dobre rozwiązanie – gdy obok fotobudki jest ograniczona przestrzeń uniemożliwiająca rozłożenie tła. W większości przypadków jest to złe rozwiązanie, ponieważ zdjęcia będą gorszej jakości, goście mniej doświetleni lampą błyskową a dodatkowo autofocus może czasami gubić ostrość. Jeżeli mieliśmy wystarczającą ilość miejsca, tylko 4 razy razy zrezygnowaliśmy z tła – wtedy kiedy w pomieszczeniu były ładne ściany (np. cegła) które świetnie imitowały naturalne tło 🙂

Podsumowując, nie ma określonej metody na najlepsze tło do fotobudki. Wszystko zależy od danej sytuacji oraz potrzeb, dlatego warto to wcześniej ustalić z firmą wynajmującą, aby jak najlepiej dopasować tło do Państwa wymogów.

Zapraszam również do przeczytania pozostałych poradników dotyczących wynajmu fotobudki.

Kamil Kubiczek

tel. 604 422 204

www.sickphoto.pl

Firma SickPhoto specjalizuję się w produkcji oraz wynajmie fotobudek na wesela. Wszystkie fotobudki w ofercie są zaprojektowane oraz wyprodukowane od podstaw. Na rynku działa nieprzerwanie od ponad dwóch lat i w tym czasie dawała uśmiech przez ponad 1000h imprez.Fotobudka: Katowice (śląsk), Kraków, Gliwice, Sosnowiec, Tychy, Częstochowa, Bielsko-Biała, Wisła, Szczyrk, Zywiec, Andrychów, Wadowice, Wieliczka, Tarnów, Zakopane, Nowy Targ, Nowy Sącz, Limanowa.